Audyty i Doradztwo

Rośliny i ochrona przed promieniowaniem UV

Szkodliwość pewnych substancji oraz zjawisk w otaczającym nas świecie, sprawia, że coraz więcej osób zaczyna na nie rozwiązania. Zamiast jednak sięgać po rozmaite rozwiązania chemiczne sięgają i poszukują ich w naturalnych substancjach kosmetycznych różnego pochodzenia. Podobnie jest jeżeli chodzi o promieniowanie UV.

Efektem działania promieni słonecznych są niekiedy mniej lub też bardziej widoczne i niekorzystne zmiany skórne. Pomimo tego, że opalanie jest swego rodzaju modą i sposobem na poprawę wyglądu oraz nastroju to większość opalających się osób zdecydowanie nadużywa słońca, bądź też nieodpowiednio się przed nim zabezpiecza. Powoduje to nie tylko podrażnienia skórne, bardzo często dochodzi zarówno do oparzeń słonecznych i innych niekorzystnych zmian. Ich efektem może być nawet rak skóry.

Filtry chemiczny, które są pochodzenia roślinnego mają pomóc w przeciwdziałaniu tego typu sytuacjom. Od pewnego czasu zaczęto odchodzić od wcześniej stosowanych filtrów bazujących na tkankach zwierzęcych. Jako cenne i wartościowe składniki rosnącej ilości kosmetyków, znajdują się jednak najczęściej tylko w określonych częściach roślin. Różnice w ich charakterystyce można ująć pod względem ich budowy chemiczne, dokonując podziału na grupy:

- naftochinony,

- pochodne antracenowe,

- flawonoidy (związki fenolowe),

- fenolokwasy,

- oleje roślinne i witaminy.

 

Filtry naturalne posiadają wiele zalet, dzięki czemu są cennym i wartościowym elementem. Działają między innymi korzystnie skórę, zawierają antyutleniacze i wykazują wiele innych dobroczynnych działań na naszą skórę.

 

Źródło http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/rosliny-jako-potencjalne-zrodlo-filtrow-uv-w-ochronie-przed-promieniowaniem-slonecznym,15598